7.6.11

רשמים ראשוניים: מערכת ההפעלה הסלולרית של אפל בגרסה 5 והשוואה לאנדרואיד

צפיתי אתמול בשידור של נאום פתיחת כנס המפתחים השנתי של אפל כאשר הנהלת אפל הציגה את החידושים במערכת ההפעלה שלה למחשבים, במערכת ההפעלה שלה לטלפונים וטאבלטים ובשירות הענן החדש שלה. אפל כמו אפל לא שינתה את המדיניות גן סגור שלה מילימטר ומצד שני גם כן כמו תמיד אימצה ללא בושה רעיונות ממערכות אחרות כמו אנדרואיד ומשירותים אחרים כמו של גוגל ואמאזון. בחלק מהדברים היא הציגה פתרון מלוטש יותר ובחלק מהדברים היא עדיין מאחרת, הבלוג הזה עוסק בעיקר באנדרואיד אבל אני מאמין במנטרה של פול תורוט "אתה לא יכול להבין את המערכת הפעלה שלך ברצינות אם אתה לא מכיר את המתחרים שלך כמו שהם מכירים את עצמם".
בפוסט זה אני אסקור מה השתנה במערכת ההפעלה של אפל תוך התייחסות למצב הקיים באנדרואיד בכל אייטם:

 • הודעות מערכת - הודעות המערכת כפי שהיו באייפון קודם היו זוועה, ההודעות היו קופצות באמצע השימוש היית נדרש להפסיק מה שאתה עושה ולהתייחס אליהם ואחרי הביטול הרגעי לא יכולת לראות אותם שוב, אם היית רואה אותם במסך הנעילה אז אחרי הקשת הקוד הרשימה היתה נעלמת. בנוסף היה את ה- badges המספרים הקטנים באדום שידעו להוסיף לאייקונים במסכי הבית מספרים של מיילים שלא נקראו למשל. במערכת החדשה ניתן לגרור מלמעלה עמוד של הודעות שכולל גם מזג אוויר ומניות , העתקה בוטה ומלאה מאנדרואיד שמכיל את אותו עמוד כמעט וגם הוא מופיע עם אותה משיכת אצבע מלמעלה למטה, יאמר לזכותם של אפל שאצלם הוא צבעוני וקריא יותר בניגוד לעמוד המונוכרומטי משהו של אנדרואיד. ללא ספק שיפור גדול למחזיקי אייפון. 


 • מסך הנעילה - מסך הנעילה הישן של אפל הכיל תמונת רקע וחלק מההודעות מערכת ובאייפד אפשר היה לצפות בו באלבום תמונות, בחדש יש אפשרות להפעלה ישירה של המצלמה ויש אפשרות לבצע משיכת אצבע על כל אייטם של הודעת מערכת וישר ממנו לפתוח את היישום הרלוונטי, כמו פייסבוק, אימייל או הודעת טקסט. החלק הזה גם קיים באנדרואיד ברובו. היישום המלא ביותר שלו קיים בסנס 3 של HTC ובחלקו גם בטאץ'וויז של סמסונג, בעוד היישום של HTC נהדר האחרים רחוקים מאד מהליטוש והשיפורים החדשים של אפל.
 • דוכן העיתונות - אפל הוסיפה מקום מרכזי שיאפשר לרכז רכישות של מנויים למגזינים עם עיצוב זהה ליישום הספרים שלהם, באנדרואיד יש את היישום של Zinio והיישום של press reader (שקיים גם באפל) שום יתרון מהותי לאפל אחרי השדרוג.
 • אינטגרציה עם טוויטר - אפל הוסיפה אינטגרציה עמוקה עם טוויטר שמאפשרת לצייץ מתוך כמעט כל יישום מערכת כולל הוספת תמונות ומיקום, זה כמובן קיים שנים באנדרואיד ובמיוחד בסוני החדשים ששם זה מעולה, באנדרואיד יש אינטגרציה כזאת עם עוד יישומים מפליקר ופייסבוק ועד רבים אחרים בסוגים שונים של טלפונים, מסקנה: גימיק נטו אבל עדיף שיהיה מאשר שלא.
 • קריאה וניהול רשימות קריאה בדפדפן -  אפל הוסיפה אפשרות שיש לה כבר הרבה זמן בדסקטופ את האפשרות לעשות מעין זום פנימה ולקבל רק את התוכן בלי הסחות הדעת והיא הכניסה פנימה יישום מקביל ליישום של read it later שמאפשר לשמור כתבות לקריאה מאוחרת יותר, לא בפעם הראשונה אפל דורסת אחד מהמפתחים הטובים שלה ומחליפה אחד מהיישומים היותר שמישים שלהם, יש גם יישומים דומים באנדרואיד אבל לא מובנים במערכת הפעלה.
 • גלישה בטאבים בדפדפן - אפשל הוסיפה תמיכה טובה בטאבים בגלישה שמאפשרת לך החזקה של כמה עמודי אינטרנט במקביל, דבר שקיים באנדרואיד כמעט משחר הקמתו ב-G1 אפל שוב רק מדביקה פערים.
 • תזכורות - אפל הוסיפה יישום של תזכורות שמאפשר לך להקים תזכורות שיתריעו גם על פי מיקום וגם על פי תאריך ושעה, יישום חביב שיש לו הרבה מקבילים באנדרואיד במרקט.
 • ישום המצלמה - אפל שיפרה את יישום המצלמה שלה שהיה די טוב במקור, ניתן כרגע לשנות, לערוך את התמונות ולצלם אפילו ממסך הנעילה של הטלפון מבלי הצורך להקיש את הקוד וגם כאן דורסת יישומים מצליחים מאד כמו +camera ואחרות שחטפו מאפל על השימוש בכפתור הווליום לצילום או זום והנה אפל בעצמה מאפשרת לצלם עם כפתור הווליום,לנעול את החשיפה, להסיר אודם מהעיניים וגם לשפר את החדות ולבצע זום, ללא ספק שיפור גדול. אם יש משהו שהמצב שלו באנדרואיד ממש לא מזהיר זה יישומי מצלמה, יש בגלקסי אס 2 יישום לעריכת תמונות וגם בעוד מספר מצומצם של טלפונים ויש גם טלפונים עם כפתור ייעודי למצלמה כמו הדיזייר זד והסוני ארק אבל כאן ללא ספק אפל נותנת את היישום המובנה, הנוח והמקיף ביותר.              •  יישום דוא"ל - יישום המייל של אפל קיבל שיפורים קוסמטים, היכולת לגרור נמענים בין השדות, לחפש בכל השדות ומילון בכל המערכת, כולם חיוביים אבל אין הרבה מה להרחיב, ייישום הג'ימייל של אנדרואיד טוב בהרבה לטעמי והיישום דואר של HTC הוא פשוט מצוין.
 • מקלדת אגודלים לאייפד - אפל הוסיפה מקלדת נוספת שמאפשרת לחלק את המקלדת לשני צדדים ולהקיש על המקשים עם האגודל וגם להזיז את המקלדת למקום במסך שנוח לך, דבר חביב, במרקט של אנדרואיד יש כבר כמה שבועות את thumb keyboard שנותן אותו דבר חוץ משינוי המיקום אבל נותן הרבה דברים אחרים, מכיוון ששניהם חדשים לא נקרא לזה העתקה אבל נגיד שוויון.
 • סינכרון אלחוטי -  החל מהגרסה  החדשה ניתן יהיה להפעיל את המכשירים ללא צורך במחשב עם אייטונס וניתן יהיה לסנכרן ולגבות אותם לשירות הענן של אפל, דבר שהיה חסרון מאד גדול של IOS שעכשיו נסגר לגמרי, באנדרואיד יש סנכרון מלא של דוא"ל ותמונות כבר שנתיים אבל לא יישומים, ניתן עם טיטניום לגבות אל דרופבוקס אבל העסק רחוק מלהיות פשוט ורחוק מאד מהליטוש והקלות שימוש של היישום החדש של אפל ללא ספק עליית מדרגה של אפל וסגירת פערים חזקה מאד מול אנדרואיד.

 • עדכוני גרסאות - אפל הוסיפה עדכוני גרסאות ישירות מהמכשיר ושינתה את העדכונים כך שיעדכנו רק את השינויים האחרונים במקום להוריד גרסה מלאה מחדש כל פעם. באנדרואיד יש את זה אבל בעיקר במכשירים של גוגל עצמה ובצורה מאד מצומצמת גם למכשיר. אבל לצערנו הספקים בישראל לא מאמינים בעדכונים ישירים ומעדיפים לגרור אותך לשעות של המתנה במרכזי השירות ולא ממש ברור אם זה מאדישות, זלזול או סתם חוסר יכולת טכנית. שוב סגירת פערים חזקה של אפל, אם יש משהו שבאפל הוא ממש מעולה זה היכולת לשדרג גרסאות מלאות בלי תלות בספקי סלולר ובלי תלות במכשיר ספציפי שיש לך ובכמה מתחשק ליצרן להיות נחמד לצרכנים. אפל עברה להוביל כאן בגדול.
 • מרכז המשחקים ( Game center ) - אפל אפשרה להוסיף תמונות ולקבל המלצות על משחקים שדומים לשלך ולמשתמשים שהורידו משחקים כמו שלך, שיפור חביב כי אחד מהדברים הקשים ביותר בשני הפלטפורמות זה מציאת הפנינים בים היישומי זבל שיש במערכת.
 • iMessage -  אפל השיקה כאן שירות מתחרה לשירות של Blackberry messenger שמאפשר שליחת הודעות דמויות SMS למשתמשים אחרים של אפל ללא עלות ובצורה מוצפנת וגם הוסיפה תמיכה בסנכרון ההודעות וצירוף תמונות ווידאו וגם קבלת אישורי קריאה וקבלה סטייל דוא"ל. חבל מאד בעיני שאין שירות שכולם יכולים להסכים עליו בין כל הפלטפורמות סטייל whatsup מכיוון שכל ההגבלות האלו רק גורמות לכך שאתה צריך לדבר עם כל חבר במערכת ההודעות שלו.
 לסיכום:

אפל הכניסה המון שיפורים מאד דרמטיים בעיקר בסנכרון האלחוטי ובשדרוג גרסאות והודעות מערכת. ישנם מספר נושאים שהם בהחלט העתיקו וסגרו פערים מאנדרואיד בצורה מאד מרשימה.
לצערי המערכת עדיין סגורה מידי והם עדיין לא ממש נתנו מענה לדברים שמציקים לי כמו  העברת קבצים פשוטה מהמחשב לטלפון או תמיכה בכרטיסי זיכרון חיצוניים ועוד הרבה.
אפל עשתה מה שאפל עושה נהדר, הם הקשיבו למשתמשים שלהם ושיפרו מלא דברים שהמעריצים קיוו, ללא ספק שיש לגוגל הרבה מה ללמוד מהליטוש והמענה לצרכיהם של המשתמשים. אם אתה מחזיק היום באייפון או אייפד אתה תאהב את השדרוג הזה מאד, כמעט בכל אספקט של השימוש חייך ישתפרו. אם אתה משתמש אנדרואיד ששאף לשינוי פרדיגמה מלא לכיוון החופש תיאלץ כנראה להמתין עד שהגיהנום יקפא או משהו כזה. :-)
5 תגובות:

 1. היי רן,אהבתי לקרוא, כרגיל.
  האמת די פירגנת... הפתעת אותי, אז מה ? לעבור לאייפון ?
  סתם... זה לא נראה לי יקרה בקרוב.
  אבל אתה אומר שהם די הצליחו לצמצם את הפערים.

  הם אמרו בעצם - "אנחנו יותר איכותיים, ועכשיו גם יש לנו את הפיצ'רים של אנדרואיד (רובם), אז בעצם אין סיבה לא לבחור בנו".
  זה נראה לי כיוון המחשבה שלהם.

  השבמחק
 2. כמו שכתבתי בפורום אחר... כל עוד אין להם בלוטוס נורמלי... פלאש בדפדפן... ואפשרות לצפייה בסרטים ללא צורך בהמרה ארוכה... אז מה הם חידשו?
  טוב לא נדבר על בטריה חלופית ועל מסך פיצפון כרטיסי זיכרון מטענים לא נפוצים וכו'

  השבמחק
 3. הי אמיר: הם סגרו חלק מהפערים והשאירו אחרים, עדיין אנדרואיד הוא הבחירה הטובה ביותר בעיני.

  mpol: מסכים איתך לגמרי במיוחד לגבי המסך.

  השבמחק
 4. סורי למשתמש הפשוט
  כל הקטע עם לגשת למפעיל שלו בשביל לעדכן נשמע מטומטם
  ומאוד מציק ומשכך יוצא שבארץ לקנות אייפון שווה פחות כאב ראש
  קניתי גלאקסי מסלקום דבר ראשון זה גרסה 2.2 ודבר שני לא כולו מתורגם
  מה שיותר הזוי שחברה שלי קנתה יומיים אחרי כן ולה הכל היה מתורגם

  השבמחק
 5. נכון מאד, יש הרבה מה לשפר ומצד שני אחרי שיסדרו את הבעיות ישארו רק היתרונות.

  השבמחק