5.11.11

האם כדאי לשדרג מאייפון 4 לאייפון 4S ?
בד"כ הבלוג הזה עוסק בעיקר באנדרואיד אבל כאשר יוצא אייפון חדש אי אפשר לא להתייחס אליו, הוא עדיין הסמארטפון הנמכר ביותר בעולם והנפוץ ביותר בעולם גם אם כפלטפורמה סה"כ מכשירי האנדרואיד נפוצים הרבה יותר ממכשירי ה-IOS.

מסתובבים בארץ הרבה מאד בעלי אייפון 3GS וגם אייפון 4 שראו שיוצא אייפון חדש ותהו האם השדרוג הזה באמת נחוץ והאם חוויית השימוש שלהם באמת תשתנה בצורה משמעותית כך שתצדיק השקעה כספית לא מבוטלת. הדבר הראשון ששמים לב אליו זאתהאריזה, במיוחד אחרי שקראנו את הביוגרפיה של סטיב ג'ובס במיוחד על האובססיה שלו לפרטים כולל האריזה, ניתן לראות שהאריזה של ה-4S משמעותית קטנה יותר וחסכונית יותר, למעשה כל דגם הגיע עם פחות דברים בקופסה ככל שהאייפון התקדם בגרסאות.כח ומהירות - החומרה

האייפון 4S מגיע עם מעבד עם ליבה כפולה ובאופן תמוה מעט עם אותה כמות זיכרון כמו קודמו. בשימוש שוטף האייפון 4S מרגיש יותר מהיר בעיקר ביישומים עתירי גרפיקה כמו משחקים כבדים, garage band ודברים אחרים שמנצלים את כל כח הסוס מתחת למכסה המנוע. מאז השדרוג למערכת ההפעלה החדשה ( IOS5) יש גם דבר חדש שמכביד וזהו ההודעות ( notifications ) המערכת החדשה מאפשרת לקבל המון סוגים של התראות פר יישום,  מפגישות בלוח שנה ועד עדכון של כל טוויט או בדיחה מפייסבוק.
המערכת עובדת כל הזמן ברקע ומאפשרת לך  במשיכת אצבע מלמעלה למטה לקבל המון סוגים של מידע זמין שמתעדכן כל הזמן. זה רלוונטי לנו מכיוון שהמון יישומים של האייפון תוכנתו לנצל כל טיפת כח מהמעבד והמעבד הגרפי שהיו ב-4, מכיוון שעכשיו יש דברים חדשים שמכבידים על המערכת חלק מהיישומים והמשחקים קצת מגמגמים בביצועים בעיקר כאשר פתאום קופצת למעלה ההודעה שיש לך הודעות חדשות מפייסבוק או מכמה יישומים.
אם אתה לא מקבל המון התראות ולא אפשרת להרבה יישומים להטריד אותך אז פחות תרגיש את זה. מצד שני אם אתה סוחט כל תכונה חדשה עד תום אז ה-4S בפירוש נותן חוויית שימוש טובה יותר וחלקה יותר בזמן שהאייפון 4 לא ממש תוכנן לשאת בעומס הזה.
למרות שהם ממש דומים יש קצת שוני חומרתי בין הטלפונים, הכפתורים של הווליום קצת זזו אחורה וגם הכפתור של ההשתקה כפי שניתן לראות בתמונה למעלה, הסנסור הקדמי מעל הרמקול של האוזן קצת שונה ברוחב מה שאומר שחלק מהקייסים הנוכחיים שלכם  עלולים לא להתאים בצורה מושלמת.
ישנו פער שולי לחלוטין בעוצמת הסוללה עם זאת יש לציין שמעבדים כפולי ליבה הרבה יותר חסכוניים באנרגיה והרבה יותר יעילים בחלוקה שלה, לכן אחרי שיתוקנו כל הבאגים הראשוניים ה-4S יחזיק יותר באופן די מורגש. בסה"כ למי שמשתמש בטלפון בעיקר לגלישה,אימיילים וקצת אנגרי בירדס אין כאן קפיצה כזאת משמעותית ואין סיבה קריטית לשדרוג, אם אתה משחק הרבה ומקבל עשרות הודעות ביום מכל מיני רשתות חברתיות ואימיילים, אתה בפירוש תרגיש את השדרוג ותהנה מאד מהכח של ה-4S.iPhone 4-s


iPhone 4
Iphone 4s
iPhone 4
iPhone 4s
iPhone 4


המצלמה:

המצלמה שמגיעה ב- 4S מגיעה עם יותר מגה פיקסלים (8 לעומת 5 ) שזה כמובן לא ממש קריטי לאיכות התמונה אלא אם אתה חותך את התמונות שלך בעריכה ואתה רוצה להקרין אותן בטלוויזיה.
מה שחשוב זה איכות החיישן, מה שמאפשר להציג יותר פרטים  באור חלש, מה שמאפשר לצלם הרבה יותר מהר אם אתה מוציא מהר את האייפון מהכיס כדי לתפוס משהו שחולף במהירות.
אם תסתכלו בתמונות שצילמתי עם שני המכשירים למעלה תוכלו לראות שבאובייקט הראשי של התמונה הפער לא כזה מדהים, אבל אם תקישו על התמונה ותסתכלו על פרטים כמו העלים והפרחים בצדדים, התמונות של האייפון 4S הרבה יותר עשירות בפרטים והרבה יותר חדות. גם צילום הווידאו עובד טוב יותר ב-4S שכמובן מצלם ב- 1080P מה שלאייפון 4 אין את המעבד הדרוש לכך והוא מצלם רק ב- 720P . כמובן זה חשוב למי שמתעניין בצילום כדי להבדיל בין הרזולוציות.
מי שמקווה להשאיר מעכשיו את מצלמת הכיס שלו בבית, המצלמה ב-4S בפירוש טובה יותר. מי שרק מצלם את החברה בטיול ופה ושם את הילד שלך ברחוב או בבית לא בטוח שתרגישו שדרוג משמעותי.
Siri  העוזרת האישית שלך

הסיבה העיקרית שסטיב ג'ובס קיווה שבגללה תשדרגו אל האייפון 4S  היא סירי, סירי היא סוג של עוזרת אישית וירטואלית שמסוגלת לקבל מספר מגוון של הוראות וגם ולהבין שפה טבעית ואת המשמעות שלה, למה אני מתכוון? אם אתה שואל את סירי Do I need to take an umbrella  (ראה תמונה למעלה) סירי שולחת את המידע חזרה לאפל ובעצם "מבינה" שאתה שואל לגבי המזג אוויר בחוץ והיא תקפיץ לך את התשובה של כן או לא בליווי התחזית. זה כמובן הרבה יותר מסתם מנוע של שאלות ותשובות כי הניתוח של המידע מוסיף לו הקשר
ונותן לך תחושה טובה יותר של דו שיח ולא רק ניסוח נכון של שאלה. סירי יודעת לתשאל מנועי חיפוש שבד"כ בתשלום כמו וולפראם אלפא אז אתה יכול לשאול כמה קילו יש בפאונד וסירי תמיר את המידות מאמריקאי לאירופי וחזרה ללא שום קושי.
בישראל השימוש בסירי מוגבל מאד, כי בארץ סירי עדיין לא יודעת לזהות עסקים והרבה דברים אחרים מבוססי מיקום, כאשר שאלתי " can you find me a Mexican  restaurant  "
התשובה שהגיעה היתה " Sorry ran, I can't look for restaurants in Israel ".
תשאלו היכן סירי הופכת לשימושית? סירי מאד שימושית במשימות תלויות זמן ומיקום, אם יש לכם אנשי קשר באנגלית עם שמות כמו mom או  כתובת בכרטיס שלכם האישי, תוכלו לבקש מסירי דברים כמו "wake me up tomorrow at 7:00 Am " ומייד תתווסף לכם השכמה ליישום של השעון בשעה שביקשתם, אם תבקשו remind me to call mom when I get home " סירי תדע לפי ה-GPS שהגעתם הביתה ותזכיר לכם לחייג לאמא ואפילו תציע לחייג בעצמה.
נחמד שניתן לבצע כל מיני סידורים מבלי להסיר את העיניים מהכביש, וניתן גם לבקש מסירי לתאם פגישה עם אנשים מאנשי הקשר והיא תוציא להם זימונים וכו.
כמובן שיש מחיר ליתרונות, השימוש בסירי צורך סוללה בקצב מהיר בגלל שהיא מתקשרת חזרה לאפל כדי לנתח את הטקסט, מה שאומר עלייה בשימוש הסלולרי שלכם וירידה בחיי הסוללה. אני אישית לא רואה אנשים הולכים ברחוב ומדברים לעצמם, אבל בהחלט אם אתם במשרד או במכונית היכן שיש גם מטען זה מאד נוח.
יש לסירי שתי בעיות נוספות האחת שהיא כמובן לא מזהה טוב מבטא ישראלי כבד ולכן לא מזהה שמות ישראלים כמעט בכלל, נאלצתי לשנות את איך שהיא פונה אלי לרון במקום רן כי היא לא קיבלה שום איות של השם שלי. דבר שני שאותי מאד תסכל אז חוסר היכולת שלה לזהות ראשי תיבות בצורה חלקה, אם אתם מפעילים את היישום של גוגל לאייפון ומקישים על חיפוש קולי אתם יכולים לבצע חיפוש כמו "imdb breaking bad " והתוצאה הראשונה או השניה תהיה לינק לעמוד של IMDB עבור הסדרה. סירי לעומת זאת כל כך מנסה להבין שפה טבעית שהיא מתעקשת לחפש מילים שדומות להגייה של האותיות ולא מאפשרת לך להגיד אותיות בלבד. יש ראשי תיבות שבאים לה בקלות כמו CIA או NBA אבל רבים אחרים לא עובדים (כמובן שגם למבטא שלי יכול להיות חלק מזה)

בסה"כ  ניתן בהחלט להגדיר את סירי כיתרון ענק של ה-4S על ה-4 גם אם בגרסת הבטא הנוכחית שלה היא רחוקה מלהיות מושלמת. שימוש בסירי תלוי בחיבור אינטרנט תקין לאפל וכאשר יש בעיות בגישה לאפל מה שקרה כבר מספר פעמים, סירי הופכת חסרת תועלת להבנת רוב הפקודות המורכבות יותר.

לסיכום:
האייפון 4S הוא שדרוג מינורי לאייפון 4 אלא אם מצלמה,סירי ומשחקים הם מרכיב עיקרי בשיקול שלכם האם לשדרג.
אם נמאס לכם לראות אנשים עם הסוני אקספריה ארק או הגלקסי אס 2 מוציאים תמונות וסרטוני וידאו טובים יותר משלכם אז עכשיו תוכלו להשתוות אליהם. אם אתם רוצים להפיק הרבה יותר בזמן הנהיגה סירי בהחלט תקל עליכם. ה-4S לא יגרום למשתמשי אנדרואיד להגר בהמוניהם לאייפון אם לא עשו את זה עד היום
והוא לא יהווה שינוי מהותי בחווייה למשתמש העסקי שבעיקר גולש וקורא אימיילים. כמובן שטלפון לא קונים לשנה ואין ספק שאחרי שנה וחצי עם האייפון 4 הוא מתיישן במהרה ואם גרסה 5 של המערכת הפעלה קצת מתישה אותו אז דמיינו מה יהיה בגרסה 6 שנה הבאה. כמובן שאם אתם עם ה- 3GS אז חוויית השימוש תשתנה לכם פלאים והשדרוג ירגיש כמו עולם אחר.

6 תגובות:

 1. בזמן האחרון , אני מגלה שהפילוסופיה שלי יותר מתאימה לגן סגור ובטוח מאשר לנסיונות האינסופיים להגיע למשהו יציב וטוב באנדרואיד . וזה אחרי אינסוף חודשים ונסיונות עם רומים וקרנלים שלא נותנים זמני סוללה או ביצועים טובים. שלא לדבר על אפליקציות שעושות מה שהן רוצות עם המכשיר, עם המעבד ועם הסוללה. ויש לי עוד את אחד ממכשירי הדגל של אנדרואיד.

  השבמחק
 2. מכשיר דגל זה לא מספיק יש הבדלים גדולים בין היצרנים, תראה מכשיר כמו הנקסוס אס שאחרי שאתה מגיע ל-2.3.3 אם אתה לא מתקין עליו רומים וקרנלים וכו' הוא יציב כמו סלע ועובד כמו סוס עבודה ללא תקלות.

  השבמחק
 3. כן רן, אבל הנקסוס אס הוא מכשיר כמעט ולא רלוונטי, משום שהמצלמה שלו לא עומדת להשוואה עם דגמים חדשים.
  וה-SGS2 סובל מסוללה חלשה.

  השבמחק
 4. אז תקנה סוללה רזרבית מאי ביי ב-50 שקל ותחליף בצהריים :-)

  השבמחק
 5. די, נו רן, אתה לא רציני... אז מה הועילו חכמים בתקנתם ? בשביל מה לרכוש מכשיר אנדרואידי אם אני צריך להסתובב עם סוללה רזרבית ?

  השבמחק
 6. סלח לי אבל לא נכון, מה הקשר בין לקנות אנדרואיד לבין להחליף סוללה?
  אתה בוחר את הסלולרי שלך לפי חוזק הסוללה שלו? אם כן תקנה נוקיה פשוט יחזיק לך שבוע.
  קונים את הטלפון שרוצים ועושים התאמות קטנות כדי שהחוויה תתאים.
  באייפון אתה לא יכול להחליף, אז זה יותר טוב?

  השבמחק