9.7.13

גלקסי אס 4 - מבחן הרומים הגדול


בערך פעם או פעמיים כל יום אני נשאל בפורום מה הוא הרום המהיר ביותר עם הכי מעט לאגים וחיי הסוללה הכי טובים לגלקסי אס 4 i9500. בדרך כלל אני עונה תשובה כללית שמבוססת על ניסיון.
בשבועות האחרונים נושא הרומים לגלקסי אס 4 עלה מדרגה. Pilotx חזר אלינו מהכפור ויצר רום חדש
וכל מי שהשתמש ברום שלו בגלקסי אס 1 יודע מה רמת ההשקעה ואיכות הביצוע של הבחור.
מלבד פיילוט רום ישראלי נוסף שכבר נמצא בגרסתו הרביעית הוא Phoenix של תמיר  או בכינויו tamirda, תמיר פיתח בזמנו רום לדיזייר ובחודשים האחרונים מחזיק את אחד מהרומים הכי איכותיים ב- XDA עבור הגלקסי נוט 2. מי שמכיר את XDA ואת איכות השפים שם יודע שתמיר בליגה הכי גבוהה של יוצרי הרומים של הגלקסי נוט 2.
ישנם עוד שני יוצרי רומים שהשיקו רומים ישראלים חדשים אבל הם עדיין בגרסה ראשונה ולכן לא נכנסו למבחן הזה. גרסה ראשונה היא לא מייצגת וכל מה שהם ילמדו מהבטא טסטרים שלהם ומהשימוש שלהם ייכנס לגרסה הבאה ואז נבחן אותם.
החלטתי לבדוק בדיקה לא ממש אמפירית אבל די מייצגת של כמה קריטריונים חשובים לבחירת הרום הבא שלי. אז מה בעצם היו התנאים של הבדיקה?

  • לפני כל בדיקה של רום בוצע למכשיר super wipe כולל הכרטיס הפנימי.
  • בוצעה התקנה נקייה של הרום עם בחירה של עברית כשפת הממשק. 
  • נתתי כשעה לאחר ההתקנה לרום לסיים את כל התהליכים הפנימיים שלו.
  • הוגדר חשבון גוגל אחד.
  • הרצתי את המבחנים של Antutu, vellamo, linpack, quadrant 
  • שיחקתי עם המכשיר למשך זמן ארוך בשביל לקבל התרשמות של ביצועים וחלקות ממשק מעבר לנתונים סטטיסטיים.
  • השתמשתי בהתקנה הקיימת שלי של wanamlite המפתח המוערך ביותר לגלקסי אס 4 i9500 כרגע כקבוצת בקרה. למרות שהוא לא לאחר פירמוט ולמרות שהוא לאחר טוויקים שלי הוא שם רק כדי שיהיה למה להשוות.
האם הרומים זהים מבחינת גרסאות אנדרואיד וסמסונג? התשובה היא בערך. ישנם כמה דברים שונים שיש לקחת בחשבון:

  1. פיילוט משום מה משתמש בגרסה ישנה של ה- baseband  שהיא Md9 וחל שיפור מהותי מהגרסה הזו ועד לנוכחית של MF8  ומצד שני משתמש בקרנל הכי עדכני של wanam בגרסה 1.5.
  2. תמיר משתמש בגרסאות העדכניות של כל המוצרים אבל משתמש בקרנל שמגיע מסמסונג שהוא איטי יותר ועדיין מבצע Logging  ולכן יש לו נחיתות מסוימת בביצועים.
  3. הרום העדכני שלי הוא גרסה אחת אחורה של wanamlite ולכן גם גרסת קרנל אחת אחורה.
כל השונות הזו היא מבחירה של יוצר הרום ולכן התוצאה היא מבחירה שלו.
שני הרומים עם גרסה חדשה יחסית ושניהם יכלו לקחת את כל הרכיבים הכי עדכניים אבל בחרו אחרי בדיקות שלהם את הרכיבים כפי שציינתי.

מבחני הביצועים:


במבחן של אנטוטו רואים יתרון ברור לרום של פיילוט והיתרון הזה נשמר גם לאחר ניסיונות.


במבחן של quadrant  אין הרבה הבדל בין הישראלים אבל כאן המרוקאי החביב לוקח יתרון גדול.


המבחן של vellamo  הוא מהחשובים כי הוא מכיל בתוכו המון מבחנים של אחרים במיוחד מבחנים של sunspider לגלישה ואחרים שבאמת מצביעים על חווית שימוש קצת יותר טובה של פיילוט בגלישה, עם יתרון חסר משמעות בביצועי החומרה. הרום שלי מכיוון שוותיק יותר מכיל המון זבל בדפדפן ותוספות ולכן לא ממש התמודד בכבוד מול הישראלים. ניצחון נוסף לפיילוט אבל לא בהרבה.


המבחן של linpack  הוא מבחן לא איכותי במיוחד אבל הוא כאן כי רציתי כמה שיותר data points להשוואה. בכמעט כל לחיצה קיבלתי תוצאות שונות לגמרי. כאן בתמונה התוצאות הגבוהות יותר שהגעתי עם כל רום.

עברית ויישור לימין:


גם הרום של תמיר מכיל עברית תקינה וטובה וגם הרום של פיילוט אבל הרום של פיילוט מיושר בכמה מקומות שהרום של תמיר לא מיושר. כאן בתמונה אתם יכולים לראות את תפריטי ההגדרות שבהם העברית תקינה בשניהם אבל אצל פיילוט מיושרת לימין בתוכן אבל לא בכותרת.

חיי סוללה:
כל שלושת הרומים האלו מגיעים עם חיי סוללה טובים מאד. כל הבדיקות וההתקנות התחילו ממכשיר טעון לגמרי וכל מכשיר עבר בדיוק את אותן בדיקות. הרום של תמיר נותר עם 91% סוללה ואילו הרום של פיילוט נותר עם 89% לא בדיוק בדיקה מדעית אבל נראה לי היה בשימוש בחיים האמיתיים שהרום של תמיר קצת רזה יותר וקצת חסכוני יותר.

סיכום:

הבדיקות שלי היו סובייקטיביות. למרות מבחני הביצועים ה"מדעיים" בסה"כ אין מה ממש להתלהב מתוכנות של בחינת ביצועים.
אפשר בהחלט להגיד שהתברכנו בשני יוצרי רומים איכותיים מאד בישראל.
נדמה שפיילוט קצת יותר מתכנת מתמיר. תמיר נותן יותר תוספות ויותר טוויקים שהוא אוסף לרום שלו מ-XDA ולכן נותן הרבה יותר קסטומיזציה. לא תטעו הרבה לא משנה במי תבחרו. זה יותר עניין של העדפה אישית. נושא העברית ברום של פיילוט יותר מסודר ואצלו זו רק גרסה 2 אז זה עוד ישתפר.
עדיף שתמיר יעבור לקרנל מקוסטם ואז גם התוצאות שלו יעלו.
כרגע נראה לי שאני אתחיל עם הרום של פיילוט ואחרי שבוע אחליט האם לעבור או לא.

הורדות:

הרום של פיילוט: לינק הורדה
הרום של תמיר: לינק הורדה
הרום של wanamlite : לינק לשרשור ב- XDA

אין להעתיק או לשכפל או לפרסם תוכן מאתר זה בשום צורה ובשום פורמט ללא אישור בכתב של בעלי האתר.

© 2013 כל הזכויות שמורות ל- רן בר-לוי.

אין תגובות:

פרסום תגובה