28.9.13

האם גוגל מתכוננת לקרב האמיתי שלה על עולם המובייל מול מיקרוסופט?


בניגוד לסקירות וניתוחים טכניים הכתבה הזו היא טור דעה שמבוסס על הסתכלות על התעשייה ותחושות בטן אז מי שלא מעניין אותו כתבות כאלו זה הזמן לעבור לטאב אחר כי זה הולך להיות טור פרובוקטיבי מאד.

המבוא

אני חושב שאת הקרב מול אפל גוגל כבר ניצחה מאחורי הקלעים והקרב האמיתי על המובייל שאליו גוגל מתכוננת שנים כולל הקניה של מוטורולה מתחיל בעצם עכשיו מול מיקרוסופט.
אז תשאלו "על מה אתה מדבר, האייפון הוא הטלפון המוביל בשוק ואפל עושה הכי הרבה כסף" נכון?
לטעמי לא. כאשר אפל התבצרה בשנות ה-90 עם מחשבי המק שלה מיקרוסופט ברחה לה עם כל השוק.
מיקרוסופט נתנה למפתחים כל מה שרצו ונתנה לכל יצרן פיסי בעולם לייצר כל מחשב שהוא רוצה עם windows  מהמחשבים הכי טובים ועד הזבל הכי גרוע ומכח המספרים כבשה את השוק.
אפל אז בדיוק כמו היום לא הייתה מוכנה לתת לאף יצרן לייצר מחשבי מק ובגלל ההיצע ובגלל הקלות של הפיתוח והמחיר הזול מיקרוסופט הצליחה לדחוק את אפל לנישה קטנה של יצרן פרימיום עם נתח שוק שולי ולא מעניין. מיקרוסופט למעשה אפילו הנשימה את אפל עם הלוואה כדי שלא תגיע למצב שהיא תקרוס ואז הרשות להגבלים עסקיים תפרק את מיקרוסופט על היותה מונופול. גוגל בדיוק באותו מצב עם אפל היום במובייל.

המלחמה התרמו גרעינית של אפל נגד גוגל שלא היתה

סטיב ג'ובס דיבר הרבה על הכעס שלו על גוגל שהוא בהתחלה ראה אותה כשותף מול מיקרוסופט ואז חשב שהם בעצם עשו לו מה שמיקרוסופט עשתה לו בשנות ה-90 ויצאו עם מערכת הפעלה זולה ונתנו לכל יצרן של 100 טלפונים להתקין אותה חינם. ג'ובס דיבר על Going Thermonuclear נגד גוגל ואני חושב שהרבה אנשים לא ממש הבינו על מה הוא מדבר.
סטיב ג'ובס ידע שיש חלק גדול מאד מהלקוחות שלו שהם גם לקוחות גוגל. בדיוק מאותן סיבות שהם אוהבים את המוצרים המלוטשים שלו הם אוהבים את ג'ימייל/יוטיוב/google search כי גוגל טובה בתחומים האלו בדיוק כמו שאפל טובה בחומרה.
לדעתי המהלך הגדול האמיתי שהיה לו היה לצייר קו אדום על הריצפה ולהגיד לכל המליונים של משתמשי האייפון והאייפד עכשיו אתם צריכים לבחור בין האייפון שלכם לג'ימייל/מפות גוגל/יוטיוב.
אפל יכלה פשוט לחסום את גוגל מ-IOS , להוריד אותם מהספארי כמנוע חיפוש ולא לאפשר גישה לג'ימייל מהחשבונות המובנים וכל השאר.
הוא אסף כל כך הרבה כסף בקופה שלו שהוא יכל גם להוריד לשנה את את המחיר של האייפון גם ל-200$ ללא חוזה ולהכות את גוגל מאד חזק בבטן הרכה של המחיר.
מהלך כזה יכל לסכן את גוגל ויכל לייצר רעידת אדמה חסרת תקדים בתעשייה שבסיומה אולי אחת מהחברות האלו הייתה יורדת משמעותית בגדולה שלה בשוק כולל הפסדים של מליארדים.
מכיוון שזה מהלך שצריך בשבילו מוכנות של מועצת המנהלים למלחמה ג'ובס אולי אפילו היה קונה את כל המניות של המשקיעים שלו כדי לא להצטרך לשכנע אותם.
לעולם לא באמת נדע מה הוא היה עושה אבל אני מעריך שזאת היתה האחת מהאופציות שהוא שקל.
כאשר טים קוק לקח את המושכות נראה היה שהוא אמנם לא יוותר על הפטנטים שלו אבל זה בעצם לא באמת הכסף הגדול. קוק וויתר על מלחמת הגרעין כי הוא לא היה מספיק כריזמטי להוציא אותה לפועל ובספק אם הוא מצליח גם מבחינה פיננסית לדחוק את המשקיעים הסוררים החוצה.
מלחמות הפטנטים יימשכו אבל לארה"ב אין אינטרס לתת ניצחון מלא לא לאפל ולא לגוגל, שתיהן חברות אמריקאיות מצליחות שמביאות מליארדים לכלכלה האמריקאית ושתיהן מעסיקות עשרות אלפי אנשים.

הכניעה של אפל

בעיני הסנונית הראשונה שבישרה כניעה של אפל מול גוגל הייתה כאשר הסיפור של המפות התפוצץ, זה היה מצד אפל בלון ניסוי לפצצה קטנה ומבוקרת והתגובה של הלקוחות הייתה קשה וקוק בעצם וויתר. הוא נתן למפות של גוגל לחזור.
הוא התחיל קרב של chicken אבל נראה שהוא מצמץ ראשון. הוא כנראה החליט שכל עוד שהוא מרוויח טונה של כסף וכל עוד שאפל מצליחה לא שווה לו ללכת למלחמת עולם מול גוגל.
היום משתמשי גוגל על IOS כבר יכולים לקרוא מייל ביישום של ג'ימייל, לפתוח את הלינקים מתוך המיילים שם היישר בכרום, ולפתוח לינקים לסרטונים מהכרום באפליקציה של יוטיוב ולהפעיל חיפוש קולי כולל כרטיסיות והכל היישר ביישום של גוגל לחיפוש.

תחשבו על זה לרגע, האייפון דה פאקטו הוא אחד ממכשירי האנדרואיד הכי טובים בעולם.
אתה יכול לחיות באופן מלא ביקום של גוגל על גבי אייפון כולל שידור לכרומקאסט וכל דבר אחר.
הקרב הוכרע, גוגל לא רוצה יותר שאפל תפול. היא רוצה שאפל תחזיק מעמד ורק תריץ יישומי גוגל.
גוגל ניצחה. בימים של סטיב ג'ובס לא בטוח שאפל הייתה מאשרת את כרום ואת הפתיחה של יישומים בשום יישום מלבד היישום של אפל. אבל המלחמה הזו עכשיו מאחורינו.

גוגל עכשיו זקוקה לאפל

גוגל מחזיקה במעל 60% מהשוק, בהרבה שווקים אנדרואיד קרובה מאד למעמד של מונופול, גוגל חייבת שאפל תמשיך להצליח, היא תמשיך לתת לאפל כל חידוש שיש לה ביישומים באפ סטור.
אם אפל תרד ל-10% נתח שוק גוגל עלולה להגיע למצב שמיקרוסופט הגיעה, לחקירה על הרשות להגבלים עסקיים בחשד למונופול.
כל עוד שאנדרואיד מריץ חיפוש ופרסומות של גוגל וכל עוד שמרבית האייפונים והאייפדים בעולם משתמשים באותן אפליקציות של גוגל למעשה לגוגל כבר יש מונופול חבוי.
טים קוק יכול להמשיך להתקיף את גוגל ולקבל איזה מליארד או שניים בשנה על פטנטים מסמסונג אבל למעשה הוא כבר הפסיד את המערכה וגוגל בעצם כבר לא נגדו.
תשאלו מסביב, מי אתם מכירים שמשתמש בהוטמייל בתור המייל העיקרי שלו? או בבינג באייפון שלו?

מיקרוסופט נכנסת לתמונה

מיקרוסופט ונוקייה בעצם נותרו היריב היחיד של גוגל, אז אולי תחשבו שזה לא ממש יריב עם בקושי 4% מהשוק אבל לא כך. הלומייה 520 שנמכר ב-100$ ללא חוזה הוא האיום האמיתי על גוגל. בחודשיים שהוא בשוק הוא כבר עלה ל-20% מהמכירות של WP8 למרות שהוא מכשיר ביניים בלי יתרונות מפוצצים. כל זאת נטו בגלל מחיר. אין בשוק עוד טלפון ברמת איכות הזו ובמחיר הזה אפילו לא בטלפונים הסיניים. נוקייה מכה בגוגל בגחון הרכה של המחיר. גוגל מצידה יודעת שזה האיום האמיתי עליה ולכן כבר פתחה מערכת תרמו גרעינית משלה נגד מיקרוסופט. גוגל מצליחה בתירוצים שונים לשבש את חייהם של משתמשי יוטיוב על WP8  וגם בנושא הג'ימייל אין חיים קלים עם הפסקת התמיכה  ב-EAS .
גוגל יודעת שכל טלפון של WP8 שנמכר הוא הפסד שלה.
הטלפונים האלו לא מריצים את הדפדפן שלה ולא את הפרסומות שלה, הם לא מספקים לה דטה למנוע חיפוש ולא סטטיסטיקה על שימוש. למעשה הם כמעט חור שחור מבחינתה.
בניגוד לאפל למיקרוסופט יש מנוע חיפוש משלה ויומרות בשוק הפרסום משלה ודפדפן משלה ואולי בקרוב שירות וידאו משלה.
לגוגל יש יתרון גדול של כמה שנים אבל למיקרוסופט יש את הכסף והזמן למלחמה הארוכה.
טלפון איכותי ב-100$ ללא חוזה זה רק הסנונית הראשונה ואחרי השלמת האיחוד עם נוקייה אני מעריך שהקרב הזה יעלה עוד מדרגה.
גוגל מצידה מתכוננת למהלך הגדול האמיתי שלה במלחמה. המהלך של גוגל הוא  להציב אלטרנטיבה אמיתית וראויה למיקרוסופט במחשבים נייחים וניידים. שבירת ההגמוניה של מיקרוסופט בפיסי יכולה להוות איום ממשי ראשון מזה שנים על המונופול של מיקרוסופט.

סיכום:
הרבה מהטענות שהעליתי כאן לא מוכחות ונובעות מניתוח שלי וגם מתחושות בטן על מה שקורה בתעשייה. ההתנהגות של גוגל בעצם זה שהיא ממשיכה לתת את כל הטכנולוגיה שלה גם ל-IOS והעובדה שהיא נלחמת כל צעד ושעל מול WP8 גורמות לי לחשוב שזה המצב.
אני מניח שאם אתה חובב אפל אתה בטח מתקומם נגד הרעיון שאפל הפסידה אבל זו האמת.
מיקרוסופט כמובן יכולה להיכשל באיחוד ולהישאר לנצח מקום 3 עם 10% אבל אני מעריך שכל מי שמספיד אותם יאכל את הכובע שלו עוד 5 שנים.
אין תגובות:

פרסום תגובה