30.1.14

גוגל מוכרת את מוטורולה מוביליטי לחברת לנובו - מחשבות ראשונות

תמונה של לארי פייג' מהפרופיל הציבורי שלו בגוגל פלוס

לארי פייג' מנכ"ל גוגל זרק אתמול פצצה לעולם המובייל: גוגל מוכרת את מוטורולה מוביליטי פחות משנתיים אחרי הקנייה. בפוסט ארוך ומפורט "כאן" לארי פייג' מסביר שכדי לנצח בעולם המובייל צריך להיות All IN מושג מתחום הפוקר שרומז לנו שאו שאתה מסכן הכל ומשקיע הכל או שתשאיר את מגרש המשחקים לאחרים.
כבר בנובמבר כתבתי שמשהו חורק בתוכנית הנקסוס של גוגל ולא נראה שהיא משקיעה בחידושים יותר מידי (הכתבה כאן ).
גוגל כבר אז נראתה יותר עסוקה בגוגל גלאס ובבלונים של אינטרנט ומכוניות שנוסעות ללא נהג מאשר בחידושים באנדרואיד. עכשיו גוגל יוצאת לגמרי מהמשחק של החומרה באותו שבוע שבו היא מכריזה על הסכם חילופי פטנטים עם Samsung. הסכם שנראה מאד תמוה, מה סמסונג רוצה מגוגל זה די ברור. איזה פטנטים גוגל צריכה מסמסונג בכלל לא ברור.
האם מדובר על משהו לא מתחום הטלפונים אלא מתחומים אחרים?
קוראים וותיקים שלי יודעים שלאורך השנים מוטורולה אכזבה אותי שוב ושוב, בעיקר בגלל שהם השקיעו בעיקר בשוק האמריקאי ואף פעם לא היה להם את הביצים להשיק מכשיר גלובאלי בכל הספקיות כמו שסמסונג עושה. הם גם היו מהיצרנים המתסכלים עם נעילות וחסימות של הבוטלואדר.
עם ההשקות של המוטו ג'י והמוטו איקס נראה היה שמוטורולה באמת משנה כיוון וההשפעה של גוגל נראתה חיובית מתמיד. פתאום גוגל בולמים את המטוס ולוחצים על כסא המפלט.

האם העסקה הזו טובה לגוגל?  קרוב לוודאי שכן, לגוגל יש אנשים מאד חכמים שמנווטים אותה והם יודעים האם מוטורולה הייתה אבן ריחיים על הצוואר או העתיד. אני חושב שגוגל מהמרת יותר מידי על האוטומציה בבית ועל מחשוב לביש. שני טרנדים שיכולים להיות הצלחה ויכולים להתנדף ולהפוך לעוד טלוויזיות 3D שהשוק ממש התחנן שנאמץ אבל אנחנו לא קנינו את הלוקש.
עדיין לא ראיתי קייס אמיתי שיוכיח למה אנשים רגילים צריכים משקפיים חכמים או שעון חכם, בהחלט יכול להיות שזה יישאר רק עבור גיקים בערך כמו ההבדל בין פייסבוק לגוגל פלוס.

האם העסקה טובה ללנובו? בהחלט כן, לנובו תנסה לעשות עם מוטורולה מה שהיא עשתה עם הקו של Thinkpad של המחשבים הניידים של IBM. כלומר לשמר את המותג האיכותי ולתת לו במה עולמית גדולה ולנצל את מנגנוני ההפצה והשיווק שלהם כדי לתת לו דחיפה גדולה.
ההבדל בין המחשבים לטלפונים הוא שבמחשבים מיקרוסופט עושה את כל עבודת התוכנה וכל מה שלנובו הייתה צריכה זה לכתוב דרייברים ולתת לחומרה לדבר לבד. בסלולאר המשקל של התוכנה בהצלחה גדול בהרבה כי הממשק היעודי והפיתוחים מסביבו הם מה שמבדיל יצרנית אחת מאחרת ולא אמינות הפלסטיק ואיכות ייצור החומרים. לנובו כבר היום מייצרת טלפונים לא רעים בכלל אבל בלי שום דבר מרגש בנושא התוכנה, ה- K900 ואחרים מביאים חומרה סבירה אבל ממשק סתמי בלי שום חידוש.

האם העסקה טובה לנו הצרכנים?  זאת השאלה הגדולה והמורכבת.
זה תלוי מהיכן גוגל מגיעה לעסקה, האם סמסונג הייתה על סף נטישת אנדרואיד לטובת Tizen ועסקת הפטנטים ומכירת מוטורולה הייתה הדרך היחידה להשאיר את סמסונג בפנים?
האם גוגל תפסיק עם הסבסודים של החומרה ב-2014 כאשר הנקסוס 6 יהיה האחרון? (מצחיק אבל לאור הנקסוס 7 זה נראה בול בזמן מבחינת שמות, זה האות לקונספירציות שזה היה התכנון לאורך כל הדרך).

האם שנה הבאה נראה טלפונים בגרסת גוגל אבל רק במחיר מלא ללא שום הנחות? האם זה סימן שגוגל תשקיע עכשיו פחות באנדרואיד או יותר? האם לנובו באמת תצא עם מוטורולה לפריסה גלובלית או שכל מה שמעניין אותה במוטורולה זה כניסה לשוק האמריקאי ותו לא?
כל התשובות לשאלות הקשות האלו מהוות יחד את התשובה הכוללת האם זה טוב לנו כצרכנים או לא.
תחושת הבטן שלי שזה לא טוב לנו כצרכנים. זה מחזק את סמסונג שגם ככה חזקה מידי וזה בוודאי שלא טוב לנו. לאור ההיחלשות הנמשכת של HTC והאנמיות של סוני נראה היה שהיחידים עם מהלכים מענינים היו מוטורולה גם מבחינה תמחירית וגם מבחינת חדשנות. וזה עוד לפני שדיברנו על הנושא של המעורבות של הממשלה הסינית והמשמעות של זה עבור פרטיות והחששות מהכיוון הזה.

כאמור אלו רק מחשבות ראשוניות, אני מניח שיהיו הרבה ראיונות והרבה הסברים גם של גוגל וגם של לנובו שבהם נקבל יותר מידע וגם הרבה קשקושים שיווקיים. למרות שאנחנו אוהבים את גוגל בדרך כלל זה לא אומר שלא צריך לבקר אותם כאשר הם עושים מהלך שעשוי להיות לא טוב לנו כצרכנים.
התחושה שלי שהשילוב של הסכם הפטנטים עם סמסונג והמכירה של מוטורולה זה משהו הרבה יותר גדול מאשר סתם המכירה. נראה שהיו מהלכים מאד גדולים בשילוש של סמסונג, גוגל,מוטורולה ובכלל באנדרואיד שהובילו למהלכים האלו. הייתי משלם הרבה להיות זבוב על הקיר בישיבות האלו.
אני היחיד שחושב שמראים לנו פחות מ-10% מהעלילה האמיתית של הסרט?
בכל מקרה העסקה טעונה אישור בארה"ב ובסין, הסנאט האמריקאי לא בהכרח יתלהב ממכירת טכנולוגיה אמריקאית מתקדמת ליצרנית סינית. הוא לא רצה את וואווי בציודי תקשורת שלו למה שירצה את לנובו עמוק בתוך שוק הסלולר שלו עם גישה להרבה מאד מידע...


אין להעתיק או לשכפל או לפרסם תוכן מאתר זה בשום צורה ובשום פורמט ללא אישור בכתב של בעלי האתר. © 2014 כל הזכויות שמורות ל- רן בר-לוי.

אין תגובות:

פרסום תגובה