3.5.14

האם גוגל בדרך למשבר אמון?גוגל כמו מיקרוסופט ובמידה מסויימת גם פייסבוק הן חברות עם השפעה אדירה על התעשייה.
בדרך כלל כאשר הן בוחרות להיכנס לתחום חדש הן משנות אותו לגמרי. הן או קונות את המתחרים או דורסות אותן בעצם הכניסה שלהן לתחום.
כאשר גוגל בחרה להיכנס לתחום איסוף החדשות אז היא השיקה את גוגל רידר. אחרי שנים ספורות כמעט כל המתחרות נטשו את המערכה וגוגל נותרה לבד. קשה על סף בלתי אפשרי לבנות מודל עסקי מתחרה נגד גוגל כאשר גוגל נותנת את המוצר שלה חינם ואתה רוצה למכור אותו. פייסבוק רצתה לשלוט בתחום המסרים המיידיים והתמונות אז היא קנתה/מחקה את Beluga ואחרי זה את אינסטגרם ועכשיו את whatsapp .
יש גם אינספור דוגמאות של מיקרוסופט שבולעת או מוחקת את המתחרים שלה באותו אופן.
מצד אחד זכותן של החברות האלו להתמודד בשוק קפיטליסטי פתוח ולנסות להצליח ככל שניתן.
מצד שני יש אחריות מובנית לאותה חברה כלפי השוק שהיא בלעה. אפילו מיקרוסופט נתנה סיוע כספי לאפל כדי שלא תקרוס ותשאיר את מיקרוסופט כמונופול יחיד.

השאלה היא מה קורה כאשר האדמה מאחוריהן חרוכה אבל להן כבר אין חשק לשחק בארגז החול הזה יותר?

רקע:

Vic Gundutra  היה הסמנכ"ל הבכיר שהוביל את גוגל פלוס למאבק ההרקוליאני נגד מובילת השוק facebook. פייסבוק מצידה נלחמת בכל הכח ולדעת רבים שמרה בצורה טובה על כוחה ולא נתנה לגוגל פלוס להתרומם לרמת איום ממשי. Gundutra הודיע השבוע שהוא עוזב את Google והולך לעשות למשפחתו. אחרי העזיבות המתוקשרות של Hugo Barra לשיומי ושל  Andy Rubin לחטיבה אחרת של גוגל, החליפו אותם אנשים אחרים והרכבת נסעה. את ויק לא מחליף SVP חדש אלא מישהו מבפנים שמקבל אחריות על חלק מהפעילות והשמועות אומרות ש- Google photos וגם Sign with Google שהיה אמור להתחרות עם Facebook connect יעברו לחטיבות אחרות. שמועה נוספת אומרת שהתגובות ביוטיוב יחזרו להיות פנימיות ולא של גוגל פלוס.
אם כל השמועות האלו יתאמתו נראה שגוגל פלוס יורדת באופן דרמתי במעמד שלה בגוגל אולי אפילו בסכנה קיומית.
גוגל וגם פייסבוק מאמינות ב- Move fast and break things , להיכנס לתחום, לנסות ואם לא הולך אז לדעת לסגור ולהמשיך הלאה. לכן פייסבוק הודיעה שהיא תסגור את שירות האימייל שלה כי השימוש בו היה קטן פחות מ-3 שנים לאחר ההקמה.
כאשר גוגל סגרה את Google reader היתה צעקה גדולה בקרב הקהילה הטכנולוגית. כמעט כל מי שעוסק בתחום אסף את החדשות שלו דרך הכלי של גוגל או דרך כלים כמו flipboard שהשתמשו בממשק של Google reader כדי לאסוף את החדשות שלנו לתוך תצוגה גרפית. גוגל לא ממש הבינה על מה המהומה והמשיכה הלאה מבלי להבין את הקשר הרגשי שהיה למשתמשים עם השירות שכלל גם אספקטים חברתיים.


משבר אמון פוטנציאלי:

אם Google reader היתה פצצה חברתית של 100 קילו אז Google plus תהיה פצצת אטום.
נכון שגוגל פלוס לא הגיעה לגודל של מליארד איש ונכון שהרבה מהפרופילים שנפתחו שם שוממים או ריקים. מצד שני יש שם כמה מאות מליונים של אנשים שהאמינו בגוגל ורצו אלטרנטיבה לפייסבוק.
יש קהילה טכנולוגית ענפה ותוססת ויש גם קהילת צלמים ענקית והגדולה בתחומה.
קהילת הצילום היא אומנם נישה אבל חברים בה הרבה מאד אנשים בכירים מכל תחומי הטכנולוגיה.
גם אם גוגל לא הצליחה לשכנע את האמהות והסבים וכל האנשים ה-"נורמלים" לעבור היא עדיין משכה לשם הרבה מאד אנשים.
אם גוגל תסגור את השירות של גוגל פלוס היא תתן סטירה בפרצוף לכל אלו שהאמינו בחזון שלה, לכל אלו שהיו מוכנים לעקור את הבית החברתי שלהם ברשת האינטרנט מפייסבוק לגוגל פלוס.
אם גוגל תסגור את גוגל פלוס לי ולהרבה אחרים יהיה קשה מאד לסמוך על גוגל שוב.
כעסתי מאד על גוגל שסגרה את גוגל רידר אבל את מאות ואלפי הפוסטים שלי והזכרונות שלי בגוגל פלוס אני לא יכול להעביר ל- Feedly .
את כל השיחות, התגובות התומכות והמידע שאספתי משם אין לי למה להוציא עם Google takeout .
רשת חברתית היא לא רק מוצר טכנולוגי. רציתם שם בגוגל קשר חברתי וקיבלתם.
מבחינתי היה חוזה חברתי בינינו שאני נותן את התוכן והאינטראקציות ואתם מחזיקים את השירות באוויר.

סיכום:

כל מי שקורא את הבלוג הזה יודע שאני מאמין גדול בגוגל, אני משתמש בטלפונים וטאבלטים שלהם, אני מחזיק את התמונות שלי ב- Google photos ואת האימייל שלי ,אנשי הקשר שלי ולוח השנה שלי בג'ימייל. הבלוג הזה יושב על שרתי גוגל עצמם ואני משתמש במנוע החיפוש שלהם בלעדית.
אני בדרך כלל ממליץ לאנשים על השירותים שלהם בגלל שהם גדולים ועשירים ובדרך כלל מחויבים לקידמה.
אם גוגל תנטוש את גוגל פלוס יהיה לי קשה מאד להמשיך לסמוך עליהם ולבחור בהם במוצר החברתי הבא.
רשת חברתית זה לא סתם מוצר טכנולוגי זה מוצר טכנולוגי עם חוזה חברתי עם המשתמשים.

אני לא מצפה מגוגל להחזיק מוצרים שהם מקימים לנצח. אני מבין שאם הם לא מקבלים מספיק איתותים חברתיים ומספיק Data points מהמוצר אז אולי הוא לא שווה להם את המאמץ והכסף והמהנדסים היקרים שמתחזקים אותו במקום לפתח אינטרנט על בלונים פורחים ומכוניות ללא נהג.
אני לא יכול לתעד את החיים שלי במוצר שלהם אם אני לא יכול להסתמך עליהם שיקיימו אותו לאורך זמן.
אולי הגיע הזמן לעבור לשירותי דואר בשרת פרטי, להעביר את הבלוג לאותו שרת ולא להסתמך על גוגל שיעניין אותם דוא"ל או בלוגים לעוד הרבה שנים.
יש כאן פוטנציאל למשבר אמון גדול מאד מול גוגל ואני מקווה שהיא תזהה את הנזק פוטנציאלי בזמן לפני שהנזק כבר ייגרם.


אין תגובות:

פרסום תגובה