30.1.15

האם הטאבלטים ימשיכו להדרדר ב-2015?


השבוע חברות הטכנולוגיות הגדולות פרסמו את התוצאות העסקיות שלהן לרבעון האחרון. אפל שברה את השיא של כל הזמנים עם 18 מליארד דולאר רווחים ועם מכירות של כ-75 מליון אייפונים לא מעט בזכות סין.
האייפד הוא עדיין הטאבלט הנמכר ביותר בעולם עם מעל 20 מליון יחידות אבל המכירות שלו מצויות ברבעון שלישי רצוף של ירידה משמעותית לעומת השנה המקבילה הקודמת.
מיקרוסופט דיווחו על מליארד דולאר מכירות של surface אבל בהתחשב במחיר היקר של ה- surface 3 זה מספר שמתחלק על מעט מאד יחידות. למעשה קשה לי להאמין שהם הגיעו למכירות של 2 מליון יחידות.
סמסונג דיווחה על עלייה קטנה ל-9.4 מליון אבל אלו מספרים שלא מצליחים לספר את הסיפור.
העלייה של סמסונג והקפיצה הקטנה של מיקרוסופט לא מכסים את הירידה של אפל. למעשה התמונה די ברורה שהטאבלטים בירידה מתמדת של אחוזי הצמיחה שלהם בשוק.
כאשר אפל נכנסה לשוק בסערה בתחילת 2010 נראה היה שהטאבלטים הולכים לקחת נתח גדול מאד מהשוק של הפי סי וחברות ענק שנשענות על מכירות הפי סי כמו אינטל ו-HP נכנסו ללחץ גדול, במיוחד לאור מתח הרווחים הזעום בשוק הטאבלטים התחרותי לעומת המחשבים הניידים היוקרתיים.
אחרי שהתפזר עשן הקרב נראה ששוק הפי סי מתאושש ואילו שוק הטאבלטים הגיע לרוויה ובגרות מה שאומר צמיחה קטנה וקומודיטציה של המוצרים.
מהמוצר המלהיב ביותר לעוד מוצר טכנולוגי. הטאבלט הפך למשהו בין מוצר מותרות לבין תחליף פי סי לגיל המבוגר.
אלו מאיתנו שמעורים בקהילה של אנדרואיד ובשוק יד שניה של גדג'טים שמנו לב שטאבלטים לא ממש מצליחים להימכר ומאבדים אחוז גבוה מאד מערך המכירה שלהם. ניתן כמובן להאשים את המצב הכלכלי בירידה אבל מכירות הטלפונים לא יורדות ונראה שהטלפון הסלולרי רק ממשיך להתחזק.
הפורומים של הטאבלטים נראים נטושים לגמרי לאחרונה ולא מצליחים לעורר דיונים ערים גם על הטאבלטים הכי חדשים.
אז מה באמת קורה לטאבלטים?

אייפון 6 פלוס לעומת אייפון 3G


טלפונים עם מסך גדול מצמצמים את הצורך בטאבלט:
אחת מהתופעות הבולטות של השנים האחרונות זה הגידול הקיצוני במימדי הטלפון הסלולרי.
לפני 4 שנים כאשר האייפד הראשון יצא האייפון 3GS היה עם מסך של 3.5 אינץ', הנקסוס וואן של גוגל והדיזייר של HTC הגיעו עם מסך "ענק" של 3.8 אינץ'. הטלפון היה כלי חיוני אבל מלבד המכורים הכבדים רוב האנשים לא ממש רצו לראות בו סרטים מעבר לקליפ של יוטיוב ולא רצו לקרוא בו חדשות וספרים.
4 שנים לאחר מכן ב-2014-2015 מרבית הטלפונים המובילים באנדרואיד מגיעים עם מסך של 5.2 אינץ' ומעלה עד 6 אינץ'. האייפון מתחלק לדגמים של 4.7 או 5.5 אינץ'. הטלפוניםם מגיעים עם מסכים גדולים ורזולוציה מאד גבוהה, מסכים שניתן לצפות בהם בנוחות בסרטים וניתן לקרוא בהם בלי לאמץ את העיניים יותר מידי.

הטאבלט כמוצר מותרות:
ככל שהמצב הכלכלי סירב להתאושש היד הקפוצה התהדקה עוד יותר על הכיס. בעוד שברוב העולם אתה יכול לקבל את הטלפון מסובסד בחידוש חוזה, הטאבלטים עדיין נמכרים במחיר מלא.
בארצנו הקטנטונת אין אמנם סובסידיה על התחייבות יותר בטלפונים אבל הרבה מאד אנשים משתמשים בטאבלט בעיקר כנגן מדיה ודפדפן אינטרנט בלבד. זה מאפשר לצרכן הממוצע להחזיק בטאבלט שלו שנתיים ואפילו שלוש ללא לחץ גדול לשדרג. משתמש עם אייפד 3 או גלקסי טאב 3 יכול לעשות כמעט כל מה שעושה אייפד אייר 2 או גלקסי טאב פרו.
כאשר צרכן ממוצע צריך לבחור על איזה שדרוג לוותר הבחירה מאד קלה.
בטלפון שלנו אנחנו משתמשים בממוצע כמה שעות כל יום ואילו בטאבלט הרבה פחות. אני מכיר לא מעט אנשים שנשארו עם הטאב המקורי או עם אייפד 2-3 ולא רואים צורך לרוץ אחרי הדגמים החדשים והעלות הגבוהה שלהם.

חדשנות מאד מוגבלת:
הטאבלטים בניגוד לטלפונים עושים רושם שהם סובלים מחדשנות ממש מועטת. מלבד סמסונג שהוסיפה תמיכה בריבוי חלונות ומיקרוסופט שהביאה את ה-Windows המלא ל- Surface שאר היצרניות לא ממש הצליחו לייצר את הריגוש שהיה בדורות הראשונים מחדש.
באפל מאז היציאה של מסך הרטינה באייפד 3 לא הוסיפו שום דבר משמעותי מלבד העלייה הצפויה בכח החישוב ואיכות המצלמה (לא כולל גימיקים כמו הוספת Touch ID ) כבר 3 דורות.
לאפל יש קיבעון מטורף על עובי ומשקל אבל לא נראה שהציבור הכללי שותף להיסטריה ולא מוכן להוציא כל שנה עוד 600$ בשביל לרדת כמה מילמטרים בעובי.
אם נסתכל על הנקסוס 9 שהוא כרגע הטאבלט הכי חדש באנדרואיד ונשווה אותו לגלקסי טאב פרו משנה שעברה או לנקסוס 7 של 2013 לא ממש נמצא ממה להתרגש. נכון, הוא מהיר יותר, עם יותר זיכרון ראם אבל אין בו שום גימיק או חידוש שגורם לבעל טאבלט מ-2013-2014 לחוש שהוא מחזיק מוצר מיושן ולרפרש את האתר של זאפ בהמתנה לירידת המחירים של הנקסוס 9.
הטאבלטים נשארו נגן מדיה ודפדפן איכותי ולא הרבה יותר מזה. יש כמובן את האחוז הזניח של אנשים שממש העבירו את כל השימוש שלהם מהמחשב לטאבלט אבל הם לא מהווים נתח משמעותי מהאוכלוסיה.

הקאמבק של המחשבים הניידים:
כאשר האייפד הראשון יצא הוא הבטיח וקיים 10 שעות של ניגון וידאו או גלישה ולעומת המחשבים הניידים של אז זה היה יותר מפי 3 ממה שקיבלת ממחשב נייד.
המחשבים הניידים היו כבדים משמעותית וגרמו לטאבלט להיראות הרבה יותר נייד מהם.
במהלך השנים האחרונות המחשבים הניידים טיפסו בחיי הסוללה שלהם וחלקם משתווים ואף עוברים את האייפד בחיי הסוללה שלהם. אינטל עשתה עבודה מדהימה עם דור 4 והלאה במעבדים שלה, יחד עם הכניסה של דיסקים של SSD לשוק  בזבוז האנרגיה ירד והמהירות עלתה משמעותית.
הפער בין מקבוק אייר לבין אייפד אייר או נקסוס 9 כבר לא כזה משמעותי בזמן מסך או מהירות, הרבה אנשים התאכזבו מהמוגבלות של הטאבלטים וחזרו ל- Form factor הקודם.

מחסור בתוכן מותאם לטאבלטים בישראל:
למרות שראינו יציאה של אפליקציות כמו Yes Go של חברת הלוויין וגם סלקום מנסה בימים אלו להשיק טלווייה רב ערוצית דרך האינטרנט, עדיין בהשוואה לאירופה וארה"ב התוכן הדיגיטלי בארץ די עלוב.
המבחר שיש לצרכן אמריקאי עם נטפליקס/הולו/גוגל פליי/אייטונס לצפייה נוחה בסרטים וסדרות הוא עצום. לצרכן הישראלי אין שום דבר שממש יגרום לו לקחת את הטאבלט למיטה או לספה ולהתמכר למסך הקטן בחיקו. גם המבחר באפליקציות לספרים ועיתונים דיגיטליים בעברית די עלוב.

סיכום:
נראה שהטאבלטים הולכים להתייצב למחזור חיים ארוך משמעותית מאשר טלפונים סלולרים.
טלפון סלולרי בארץ מחזיק למרבית האנשים בין שנה לחולי טכנולוגיה עד ל-3 שנים לאלו שלא ממהרים.
נראה שהטאבלט מתקרב למחזור שדרוג של 3-4 שנים ואולי יותר. הטאבלט כנראה בדרך לחיי מדף קרובים יותר לזה של המחשב הנייד מאשר לזה של טלפון סלולרי.
גוגל ואפל די נרדמו בשמירה בפיתוח מערכת ההפעלה שלהן באספקטים של טאבלט. היה להן 4 שנים להגדיל את הפונקציונליות של הטאבלט כך שיסגור פערים על המחשב הנייד והן עשו עבודה די עלובה בסגירת הפער. אופן השימוש נותר כמעט זהה לדור הראשון בדור השישי.
האם זה אומר שהטאבלטים ייעלמו? לא. למעשה יש סיכוי סביר ששוק הטאבלטים ימשיך לצמוח רק באחוזים קטנים.
הדבר העיקרי שחסר לטאבלטים כדי להתחיל פריצה מחודשת זה נארטיב חדש לשימוש.
סטיב ג'ובס עשה עבודה מעולה למכור לנו את הסיפור של האייפד ולמה נרצה אותו בחיינו. אם סמסונג אפל והשאר רוצות שנחזור להתלהב מהטאבלט הן צריכות להמציא סיפור חדש על תפקידו של הטאבלט בחיינו על ידי הוספת פונקציונליות. שיפור כח החישוב והקטנת המימדים לא יגרמו לנו לפתוח את הארנק.

אין תגובות:

פרסום תגובה