30.10.15

אנדרואיד ו- ChromeOS מתאחדים? (עדכון: לא בדיוק איחוד אלא עוד וריאציה של אנדרואיד)


לפי דיווחים של ה- wall street journal שידוע באמינות הסקופים שלו וגם אתרים אחרים גוגל או למעשה Alphabet הולכים לאחד את אנדרואיד ו- ChromeOS למערכת הפעלה אחת.
מצד אחד ההפרדה נראתה תמיד כרעיון גרוע שמדלל את המותגים השונים של גוגל ומצד שני המערכות האלו גדלו והתפתחו לספק צרכים שונים לגמרי וכרגע אני בכלל לא בטוח שהאיחוד שלהן הוא רעיון טוב.
אז מה בעצם שתי המערכות האלו ומה ההבדלים המהותיים ביניהן שבגללם האיחוד הזה נראה לי כמו רעיון גרוע:

אנדרואיד:
אנדרואיד היא מערכת ההפעלה לטלפונים ניידים, מחשבי לוח, מוצרי IOT וגם ממירי טלוויזיה למיניהם. היא מבוססת קוד פתוח. מצד אחד זה מה שאפשר לה לכבוש את העולם הודות לשורשי הלינוקס שלה והמחיר אפס שלה. מצד שני זה גם מה שהפך אותה לבלאגן שלם כי כל יצרן התאים אותה לצרכיו מתוך מאמץ לספק אפשרויות ו/או להבדיל את עצמו מהיצרניות האחרות. מה שקיבלנו זה מערכת דמויית windows עם בעיות יציבות ובעיות של עדכוני מערכת מכיוון שאין לגוגל שליטה מלאה על המערכת ויכולת להכתיב עדכונים ושינויים.
לעומת הבעיות החופש נתן דרור ליצירתיות אדירה בתחום האפליקציות והמערכות שיושבות מעל אנדרואיד. הרבה פעמים החידושים היותר מהירים הגיעו דווקא מהיצרניות. קורא טביעת אצבע היה בטלפון של מוטורולה ב-2012 כאשר גוגל הגיעה לזה רק השנה. יש עוד הרבה דוגמאות שבהן סמסונג או HTC דחפו את הפלטפורמה קדימה עם טכנולוגיות שגוגל איחרה לאמץ.

ChromeOS : כרום OS בניגוד לדפדפן שאתם מכירים ואוהבים זאת מערכת הפעלה שפותחה במקור עבור מחשבים ניידים ומחשבים נייחים מתוך מטרה להוות תחליף ל- Windows. היא בעצם דפדפן עטוף מסביב במערכת מינימלית שלא צריכה משאבים גדולים או מקום בהארד דיסק כי כל המידע שמור בענן.
זה מחשב שיכול לשמש המון אנשים ללא שום חפיפה במידע שלהם וללא שום מידע שניתן לצפות בין משתמש למשתמש. בתחום החינוכי של בתי ספר, אוניברסיטאות או עיריות ומשרדים ממשלתיים העלות הנמוכה והיכולת להגן על המידע היתה הצלחה גדולה.
אתה נותן לסטודנט או עובד עירייה מחשב קל וזול, הוא לא יכול לשים עליו שום מידע שיילך לאיבוד במקרה של גניבה או קריסת חומרה, כל Open Space יכול לתת גישה לכל עובד והמידע תמיד שמור במערכות הבית ספר. תלמידים לא יכולים לעשות עליו שטויות וכאשר הם מצליחים במקרה הנדיר אז איפוס של מחשב כזה לוקח 2 דקות ולכן עלויות הניהול וסיכוני האבטחה מינימלים. מערכת אופטימלית לניהול משתמשים שלא בדיוק עובדים לטובת הארגון.

האיחוד הזה מעלה שאלות קשות מאד:

1. העתיד פתוח או סגור? - אם האפליקציות והמידע השמור מקומית יגיע למערכת החדשה אז נאבד את האבטחה והיתרון של ניהול פשוט וקל ואז עיריות ובתי ספר כבר יעדיפו windows. או האם המערכת תהיה סגורה ואז מה עם כל היתרונות של קוד פתוח ומערכת גמישה ומלאת אפליקציות?
2. עדכונים מול חידושים - כרום OS ביצעה עשרות אם לא מאות עדכונים אפילו ללא ידיעת המשתמש, אנדרואיד לעומתה תקועה בבוץ עדכונים בגלל כל ההתאמות והחידושים של היצרניות. אז מה מהם נקבל?
3. מה בעצם מביאה כרום OS לשותפות? היא לא יכולה להביא את הגמישות והיא לא יכולה להביא את האבטחה מבלי לנטרל את אנדרואיד מכל היחודיות אז מה בעצם היא תורמת לפרוייקט? האם יצרניות שרוצות עצמאות בכלל ירצו את האח החדש של המשפחה והבעיות התאקלמות שלו?
4. ריבוי חלונות וריבוי משימות - אנדרואיד עדיין לא מטפלת טוב בריבוי חלונות וריבוי משימות ומאד קשה להשוות את הנוחות והפשטות של עבודה עם 5 חלונות פתוחים ב- windows לחוסר נוחות של אנדרואיד. האם המערכת החדשה תותאם למחשבים עם אחסון גדול וכח מחשוב ותאפשר את היתרונות של מערכת מודרנית למחשבים? מה ההשפעות שיהיו לשינוי כזה על המשאבים והסוללות המדולדלות של טלפונים ניידים?

בסופו של דבר נראה לי שהמיזוג הזה הוא פשוט רעיון גרוע כי אני לא רואה איך ניתן לשמר את היתרונות המנוגדים של שתי המערכות. הרבה יותר הגיוני היה בעיני פשוט לתת אפשרות לשלב אפליקציות של אנדרואיד שמסוגלות לעבוד בענן בלבד לתוך ChromeOS . מי יודע אולי לגוגל יש רעיון גאוני איך ליישב את הסתירה הזו.
הפנטזיה שלי היא מערכת של ChromeOS אבל עם אפשרות לעבוד מקומית בצורה מאובטחת עם אפליקציות כמו פוטושופ ולייטרום ללא צורך בחיבור אינטרנט. מערכת עם היכולת לשלב חיבור של התקנים חיצוניים כמו כרטיסי זיכרון, מצלמות, מדפסות וסורקים בלי לסבול מבעיות תאימות ובעיות דרייברים. למעשה מה שבאמת ChromeOS צריכה להיות זה מה שלינוקס אף פעם לא הצליחה להיות. מערכת הפעלה מודרנית עם השקעה כלכלית אדירה מאחוריה כדי שיהיו דרייברים ולא יהיו באגים.
מערכת שמבוססת על חזון אחיד ומפוקס במקום הבלאגן והחוסר יציבות של לינוקס במחשבים אישיים.
במקום חופש גדול מידי סטייל לינוקס ואנדרואיד משהו בין MacOS לבין לינוקס, עיצוב אמינות ונוחות שימוש ומצד שני עושר האפליקציות של windows והיכולת לקנות מחשב בלי להוציא משכנתא שניה על הבית כמו עם אפל.
לאנדרואיד אני מאחל שגוגל תרחיק את היצרניות מהקרנל ותאפשר להן לעבוד רק מלמעלה, זה אולי יצמצם את החדשנות ועומק השינויים, אבל מצד שני הגיע הזמן להודות שמערכת הפעלה ללא תיקוני אבטחה מיידיים וללא עדכוני מערכת הפעלה רציפים ואמינים זה כישלון תכנוני ומערכת לא אמינה ולא יציבה מספיק לאיומי האבטחה של השנים הבאות.

עדכון 30.10.2015 , עכשיו הדיווחים מאתר recode אומרים שלא יהיה איחוד כנראה בדיוק בגלל הסיבות שכתבתי אלא פשוט תהיה גרסת אנדרואיד מותאמת למחשבים ניידים שכנראה תנסה להתחרות בסורפס של מיקרוסופט ובאייפד פרו של אפל שזה כבר הרבה יותר הגיוני. למרות שעדיין את ריבוי המשימות וריבוי החלונות הם יצטרכו לפתור.
לאור הציוץ של סמנכ"ל אנדרואיד החדש הירושי לוקהיימר בטוויטר נראה ש-recode  צודקים:


https://twitter.com/lockheimer/status/659939015429255168


אין תגובות: