18.12.15

עדכוני גרסה לטלפוני אנדרואיד באמת כדאיים?


כאשר אנדרואיד החלה לתפוס תאוצה בארץ ב-2009 וב-2010 ידענו שבמקרה הטוב נקבל עדכון גרסה אחד ולעיתים מאד קרובות לא קיבלנו בכלל. הפתרון היחיד היה לקנות נקסוס או להסתמך על הקהילת מפתחים של אנדרואיד שעשו ממש קסמים עם הרומים שלהם.
הטלפונים היו פשוטים והמערכת הפעלה הייתה גם פשוטה יחסית ולכן הרמה של הרומים המקוסטמים היתה לרוב מאד גבוהה. לעיתים אפילו גבוהה יותר מהמקור כי היא כללה תיקונים והרשאות שלא היו במקור.

בשנים האחרונות חלה תפנית מהותית. בשביל להעלות את הרמה של המצלמות וכדי לתת מענה לדרישות של החברות העסקיות, יצרניות התחילו לכלול אבטחה עסקית כמו הנוקס וגם הרבה מאד קוד מקור ומעבדים משניים עבור המצלמה ועבור דברים אחרים כמו קוראי טביעת אצבע.
השינוי הזה הוביל למצב שפתאום התקנת רום של סיאנוג'ן לגלקסי אס 5 הורידה דרמטית את איכות התמונות ואת חיי הסוללה עד כדי כך שהרומים האלו איבדו משמעותית את היתרון שלהם.
אם בעבר הרומים המקוסטמים באו לשפר סוללה ולהוריד את כל ה- Bloatware אז כבר אין הרבה אפליקציות זבל והממשקים של היצרניות הפכו להרבה יותר מהירים ורזים והרבה יותר דומים לחזון של גוגל.
למשתמש הפשוט שלא נוגע בטלפון זאת ברכה גדולה אבל לקהילה זאת הייתה התחלתה של דעיכה משמעותית באיכות והכדאיות של הרומים.
בעקבות השינויים האלו הגיע זן חדש של קסטומיזציה ה- Frameworks , ערכות התאמה כמו xposed נתנו אפשרויות לקסטומיזציה מהותית מבלי לצאת מהרום המקורי של היצרן. בעיני רבים רוט + xposed החליף את הצורך ברום בכלל.
בעקבות הלחץ של הצרכנים ושל גוגל יצרניות הסכימו להצטרף ל- open upgrade alliance
חשבנו והאמנו שעדכונים למשך שנה וחצי (שעל התקופה הזו היצרניות הסכימו להתחייב) יהיה המהפך שקיווינו לו. המטרה הייתה קבלת עדכוני גרסה עם האפשרות לקבל את כל הדברים החדשים ולשמור על ההשקעה ענקית שעשינו בטלפון היקר שלנו.

לצערנו קרו שני דברים מצערים, דבר ראשון התגלו המון פרצות אבטחה שממש מסכנות את המידע האישי המצוי בטלפון שלנו שהפכו את העדכון אחד או שניים שקיבלנו לממש לא מספקים. הדבר השני שלא פיללנו לו זה שאיכות העדכונים תרד עד לרמה כזו שספק אם אתה משפר את המכשיר שלך בעדכון.

הרבה אנשים ששדרגו ללוליפופ וגם לאחרונה למרשמלו גילו שיש המון באגים והמון צרות.  בגרסה המקורית שמגיעה עם המכשיר היצרנית משקיעה 4-6 חודשים במהלך פיתוח המכשיר ואילו בעדכונים הושקע הרבה פחות. מה שהוביל לעדכונים מלאי באגים ולא עזר שלגוגל עצמה היו המון באגים בלוליפופ. אז קיבלנו עדכונים אבל לא קיבלנו עדכונים טובים ושכרנו יצא בהפסדנו.

גוגל חייבת לפתור את הבעיה של עדכוני אבטחה שלא יהיו תלויים בעדכוני גרסה והיצרניות חייבות לשפר את איכות העדכונים שלהן אחרת הפלטפורמה הזו תיכנס לסחרור. אפל הודיעה שמאז שהוציאה את הפאבלט שלה היא מזהה המון לקוחות חדשים שעברו מאנדרואיד ואני חייב להגיד שאם אפל לא הייתה כל כך יקרנית וחצופה היא יכלה בשנה של לוליפופ לגנוב כמות כפולה של משתמשים מאנדרואיד. לי אין מניות בגוגל ולא אכפת לי אם אפל תעלה ב-10% בנתח השוק העולמי שלה. כן אכפת לי שהמערכת הפעלה הטובה יותר מפסידה בגלל שהיא לא מצליחה לצאת מהבוץ של עדכוני גרסה ועדכוני אבטחה. אני לא יודע איך גוגל יכולה לעשות את זה מבלי לפגוע מהותית בחופש של אנדרואיד אבל משהו חייב להיעשות.